Podatki  RSS
Kto kłamie w sprawie luki w VAT? Wszyscy [OPINIA]

#zrodlo
Każdy, kto choć trochę interesował się szczelnością systemu podatkowego, zna mit „o 250 miliardach zabranych mafiom vatowskim”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatek u źródła. IFT-2R bez przesunięcia terminu

Przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku wypłacali za granicę należności opodatkowane „u źródła”, powinni do 31 marca 2021 r. przesłać informację IFT-2R do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie – przypomniało Ministerstwo Finansów

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest z PIT

Właściciel działki rolnej, któremu wypłacono rekompensatę za wieloletnie korzystanie z niej bez podpisanej w tym zakresie umowy, powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanych pieniędzy. Uzyskał bowiem przychód z tzw. innych źródeł – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przyspieszenie w MDR-ach. Prawie 4200 schematów ma numer

W ciągu dwóch lat złożono szefowi Krajowej Informacji Skarbowej prawie 19 tys. informacji o schematach podatkowych. Nie wiadomo, jaki jest tego skutek, bo wiele podmiotów zgłasza schematy na wyrost, z ostrożności.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

CIT od spółek komandytowych uderza w rodzime biznesy. Cudzoziemcom jest niestraszny

#zrodlo
Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia br., uderzyła głównie w rodzimy biznes. Zagraniczni wspólnicy mogą korzystać ze zwolnienia dywidendowego, więc utrzymane jest jednokrotne opodatkowanie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ekspert: Estoński CIT nie przyjął się w stopniu spodziewanym przez resort finansów

Estoński CIT nie przyjął się w takim stopniu, jak spodziewało się Ministerstwo Finansów; jednym z powodów był harmonogram prac legislacyjnych - uważa Sören Godniak, menedżer z firmy doradczej Crido.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

VAT się nie rozszczelnił. Dochody rosną, a luka może nawet zmalała

Wszystko wskazuje na to, że tzw. luka vatowska nie wzrosła w ubiegłym roku, mimo pandemicznego kryzysu. Mogła nawet nieznacznie spaść.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nocleg w schronisku nie zawsze bez VAT

Miasto działa w charakterze podatnika, gdy zapewnia noclegi w schronisku młodzieżowym uczniom i nauczycielom ze szkół niepublicznych oraz osobom z zewnątrz ‒ stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Uwłaszczenie gruntu jest objęte VAT

Opłaty pobierane przez samorządy z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność powinny być powiększane o podatek od towarów i usług – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Terminy ważne dla biura rachunkowego [MARZEC I KWIECIEŃ]

Stan prawny na 25.02.2021 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Umowa o współdziałanie z fiskusem: Próżno szukać podatników, którzy ją podpisali

Szef Krajowej Administracji Skarbowej jest w trakcie prowadzenia audytów wstępnych w podmiotach, które wnioskowały o zawarcie umowy o współdziałanie – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

JPK_VAT. Dostawa lokali musi być z kodem GTU_10

Deweloper, który sprzedaje klientom lokale mieszkalne i użytkowe, powinien oznaczać takie transakcje w JPK_V7 symbolem GTU_10 – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dwa kraje nie mogą ubiegać się o tę samą zaległość

Państwo, które nie zakończyło jeszcze postępowania sądowego w sprawie uchybień akcyzowych popełnionych na jego terytorium, może odrzucić zagraniczny wniosek o pomoc w egzekucji zaległej daniny, jeżeli dotyczy on tej samej sprawy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Więcej czasu na CIT-8 i informację o cenach transferowych

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw. Przyjął poprawki zaproponowane wcześniej przez komisję finansów publicznych. Skorzystają na nich głównie podmioty powiązane.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PIT-28. Ostatni moment na rozliczenie się z ryczałtu

Dziś mija termin na złożenie do urzędu skarbowego PIT-28 za 2020 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kolejna podatkowa konsekwencja brexitu. Inwestorzy korzystający z pomocy brytyjskich brokerów muszą płacić PCC

Od 2021 r. inwestorzy kupujący akcje polskich podmiotów w obrocie pozagiełdowym za pośrednictwem brytyjskich brokerów muszą płacić 1-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wyższe mandaty to broń na większych przemytników [WYWIAD]

Jakub Nagórski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów: Naszym celem nie jest uderzenie w sprawców niewielkich wykroczeń. Ukarany, który będzie miał poczucie niesprawiedliwości, może odmówić przyjęcia mandatu i liczyć na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nie warto się sugerować WIT, gdy chodzi o VAT

Może się zdarzyć, że taki sam zestaw towarów będzie podlegał odmiennej klasyfikacji dla celów VAT i przepisów celnych. Dlatego decyzje dotyczące wiążącej informacji stawkowej i taryfowej nie muszą się pokrywać – potwierdził resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Po SLIM VAT trzeba uważać przy odliczaniu podatku naliczonego

#zrodlo
Od 1 stycznia br. podatnicy dokonujący miesięcznego rozliczenia podatku od towarów i usług zyskali dodatkowy miesiąc na odliczenie VAT naliczonego. Niestety w tym przypadku znaczenie też mają inne zmiany wprowadzone ostatnią nowelizacją ustawy o VAT.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jaki VAT i CIT przy zaliczce na roboty budowlane

Spółka z o.o. Y (podatnik VAT czynny) prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT (usługi informatyczne). Spółka podjęła działania, których celem jest wzniesienie nowej siedziby. Budynek po wybudowaniu i dopuszczeniu do użytkowania ma zostać zaliczony w poczet środków trwałych. Spółka 2 lutego 2021 r. zawarła umowę o roboty budowlane z firmą X, której przedmiotem były „roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków niemieszkalnych (prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków) – PKWiU 41.00.4”. Zgodnie z umową Y ma zapłacić na poczet robót budowlanych zaliczkę w wysokości 24 600 zł. Spółka otrzymała 15 lutego 2021 r. fakturę pro forma na kwotę 24 600 zł tytułem zaliczki na roboty budowlane. Termin płatności zaliczki wynosi trzy dni. Konto kontrahenta, na które ma być wpłacona zaliczka, figuruje na białej liście podatników VAT. Firma budowlana nie chce przed otrzymaniem zaliczki wystawić faktury zaliczkowej. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne na zasadach ogólnych. Dla Y właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak spółka powinna rozliczyć VAT oraz CIT od tej zaliczki?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama

Polecamy
reklama

Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami