czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeBank Pocztowy chce zredukować emisję własną CO2 o 32% do 2026 roku

Bank Pocztowy chce zredukować emisję własną CO2 o 32% do 2026 roku

Bank Pocztowy planuje zredukować emisję własną CO2 o 32% do 2026 r., a w perspektywie 2030 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną w zakresie 1 i 2 emisji gazów cieplarnianych, podał bank.

„Obecnie jednym z istotnych celów Banku Pocztowego jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i obniżenie śladu węglowego wytwarzanego przez nasz Bank. Chcielibyśmy osiągnąć neutralność klimatyczną w zakresach własnych 1 i 2 do 2030 roku. Głównymi czynnikami wpływającymi na źródła emisji Banku Pocztowego są: energia elektryczna, klimatyzacja oraz flota samochodowa. Kładziemy również duży nacisk na wzrost efektywności energetycznej  w placówkach banku oraz zwiększamy wykorzystywanie energii pochodzącej z OZE.  Do 2026 roku planujemy zmniejszyć emisję własną o około 32% względem roku bazowego 2022. Podjęte działania są zgodne z przyjętą w czerwcu ub. roku Strategią banku ‘Bank blisko Ciebie i Twoich potrzeb’” – powiedział prezes Jakub Słupiński, cytowany w komunikacie.

Bank Pocztowy w perspektywie do 2030 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną w zakresie 1 i 2 emisji gazów cieplarnianych, a do 2026 r. planuje zredukować ślad węglowy o 32%. Bank dokonał wyliczeń  swojego śladu węglowego za rok 2023 i 2022 r. Na bazie wyliczeń śladu węglowego dla roku 2022 traktowanego jako referencyjny, bank przyjął działania optymalizacyjne wspierające ograniczenie poziomu emisji w kolejnych latach, zapowiedziano też w materiale.

W 2023 roku Bank rozpoczął proces wymiany floty samochodowej na pojazdy niskoemisyjne. Docelowo ma korzystać  z samochodów zero i niskoemisyjnych , których liczba na koniec 2024 r. ma wynieść 99. Bank spodziewa się, że wymiana floty zasilanej benzyną lub olejem napędowym na samochody niskoemisyjne powinna przynieść ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o około 25% w 2025 roku (w porównaniu z rokiem bazowym), podano także.

Bank zaznaczył, że równocześnie, prowadzony jest proces pozyskania energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w  wybranych placówkach bankowych. Wykorzystanie zielonej energii zostanie wdrożone w tym roku w Centralach Banku Pocztowego oraz w wybranych placówkach, m. in. w Toruniu, Pile czy Poznaniu. Działanie to ma przynieść oszczędność emisji CO2 o 23% względem roku bazowego 2022.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Powstał w 1990 roku w Bydgoszczy. Aktywa razem banku wyniosły 8,98 mld zł na koniec 2023 r.

Źródło: ISBnews

Artykuł pochodzi z serwisu .

Artykuł pochodzi z tej strony.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular