czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaFranchisingUstawy nie ma, Kodeks działa

Ustawy nie ma, Kodeks działa

Już kilkanaście tysięcy franczyzobiorców jest objętych gwarancjami Kodeksu Dobrych Praktyk we franczyzie. Po tym jak Kodeks podpisał McDonald’s kolejne firmy deklarują przystąpienie.

Pod koniec stycznia minęło półtora roku, odkąd funkcjonuje samoregulacja sektora franczyzy. Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy z sukcesami zakończył rok 2022: podwoił liczbę sygnatariuszy i objął kolejne duże sieci franczyzowe. Pod wynikającymi z samoregulacji zobowiązaniami podpisało się już ponad 40 marek franczyzowych działających na polskim rynku. Wśród nich pod koniec 2022 roku znalazł się McDonald’s Polska – ikona bezpiecznego modelu franczyzowego w Polsce i na świecie.

– Kodeks Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy na tle samoregulacji przyjętych w innych krajach wyróżnia się bardzo konkretnym wymiarem obowiązków, jakie przyjmują na siebie franczyzodawcy, czyli naprawdę chroni franczyzobiorców – podkreśla dr Anna Hlebicka-Józefowicz z Konfederacji Lewiatan.

Wszystkie obowiązki, które przyjmują na siebie franczyzodawcy-sygnatariusze Kodeksu można przeczytać na stronie: www.kodeksfranczyzy.org.pl. Jeśli franczyzodawca uchybiłby tym zobowiązaniom, to w trakcie sporu sądowego franczyzobiorca zyskałby istotny argument pomocny w ustaleniu jego racji. Sądy dzięki Kodeksowi zyskały podstawę do wydania sprawiedliwego orzeczenia.

Marcin Sławecki, szef Zespołu ds. uchwalenia Ustawy o Franczyzie zapowiedział kilkukrotnie na spotkaniach z branżą, że projekt ustawy także w dużej mierze będzie się opierać na rozwiązaniach przyjętych w Kodeksie. Być może to z powodu tej deklaracji między biorcami i dawcami licencji panuje ostatnio dobra atmosfera. Czy tak nadal będzie, gdy pojawi się projekt Ustawy? Nie wiadomo, ale na razie go nie ma, a Kodeks działa pozytywnie.

Jednym z współtwórców Kodeksu jest Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców.

– Z dnia na dzień ogromna grupa franczyzobiorców została objęta gwarancjami, których wcześniej nie było. To był ważny krok na drodze do podwyższenia standardów franczyzy na polskim rynku, ale mamy wciąż wiele do zrobienia, zwłaszcza w obszarze edukacji – stwierdza Paweł Tracz, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców

Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy reguluje zasady współpracy, jakimi powinni kierować się franczyzobiorcy i franczyzodawcy w ramach zawartej umowy franczyzy, a także przed jej podpisaniem i bezpośrednio po jej rozwiązaniu.

– Rynek franczyzy to rynek niesłychanie zróżnicowany pod względem branż czy modeli biznesowych. Przyjęty przez branżę w 2021 roku Kodeks Dobrych Praktyk uszczegóławia i doprecyzowuje obowiązujące już obecnie przepisy prawne regulujące funkcjonowanie franczyzy w Polsce – komentuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Wśród Sygnatariuszy, którzy dołączyli do grona współtwórców Kodeksu w 2022 roku, znalazły się marki z branż: gastronomicznej (Bafra Kebab, BuBu, CrazyDog, FitCake, Kołacz, Lodolandia, Lody Bonano, Makarun, McDonald’s Polska, SiGelato, u Lodziarzy), usług dla firm (Expense Reduction Analysts, Impel), ubezpieczeniowej (Punkta), kurierskiej (Ship Center), edukacyjnej (Socatots, AriKaSo, Edukido), nieruchomości (Metohouse), prawnej (Twój Prawnik 24), kosmetycznej (Perfect Look Clinic) oraz wynajmu aut (Rentis).

– W interesie franczyzodawców jest ochrona franczyzobiorców, a Kodeks Dobrych Praktyk zabezpiecza ich interesy w bardzo szeroki sposób – mówi Arkadiusz Słodkowski z Polskiej Organizacji Franczyzodawców. – Dlatego również McDonald’s, międzynarodowa firma uważana za ikonę uczciwej franczyzy, zdecydowała się zostać sygnatariuszem polskiego Kodeksu.

Patronami Kodeksu Dobrych Praktyk są Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Franczyzodawców, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Artykuł pochodzi z tej strony.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular