Podatki  RSS
„Głos podatnika”. Ministerstwo Finansów czeka na pomysły i opinie obywateli

Ministerstwo Finansów uruchomiło wczoraj nową aplikację umożliwiającą przesyłanie do resortu pomysłów i opinii, które usprawnią system podatkowy. Na razie dotyczy to tylko PIT, CIT i VAT. W kolejnym etapie mają się pojawić inne tematy zgłoszeń. Aplikacja dostępna jest na stronie Podatki.gov.pl i TwojGlos.gov.pl.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Fiskus nie może zakładać, że firmowe auto będzie wykorzystane prywatnie

#zrodlo
Fiskus nie może odmówić pełnego odliczenia VAT od wydatków eksploatacyjnych i paliwa do firmowego auta tylko dlatego, że nie może wykluczyć, iż zostanie ono wykorzystane przez przedsiębiorcę do celów prywatnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Tagi: Paliwa, VAT, Fiskus
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niecelowość i generowanie nadmiernych obciążeń. Rzecznik MŚP przedstawia uwagi do projektu ustawy o tzw. podatku od cukru

Rzecznik MŚP przedstawia uwagi do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów zakładającego wprowadzenie od 1 kwietnia 2020 r. tzw. „podatku od cukru” - informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowy etap uszczelniania podatku VAT

#zrodlo
Minister Finansów opublikował wyjaśnienia dotyczące obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Są ważne zwłaszcza dla branży budowlanej.

Tagi: Podatki, VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niektórzy płatnicy muszą skorygować PIT-11 [PODCAST]

W tym roku PIT-11 spowodował wiele zamieszania. Pojawiły się różne interpretacje jak wypełnić ten formularz - w przypadku, gdy firmy zatrudniają młodych pracowników i zleceniobiorców tj. do 26 roku życia.

Tagi: Firma, PIT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Liczba transakcji split payment zbliżyła się w grudniu do 6 mln operacji

Liczba transakcji split payment zbliżyła się w grudniu do 6 mln operacji, a w całym 2019 r. podatnicy w ramach tego mechanizmu zapłacili 27,4 mln razy.

Tagi: Podatki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

CIT w 2020r.: Przegląd zmian. Sprawdź, co się zmieni

#zrodlo
Przełom nowego roku oznacza już tradycyjnie zmiany w systemie podatkowym i wymaga od podatników wytężonej pracy w przygotowaniu się do nowych regulacji i wymogów oraz, co najważniejsze, nauczenia się stosowania nowych przepisów w praktyce. Liczba zmian dokonanych z 1 stycznia 2020 r. w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2473; dalej: ustawa o CIT) w porównaniu do 2019 r. jest znacznie mniejsza. Nie są to też na pewno zmiany równie rewolucyjne, jednak niektóre z nich są w praktyce bardzo istotne jako element szerszych zmian systemowych.

Tagi: Podatki, CIT, PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kościński: Chcemy, by Airbnb płacił podatki w Polsce

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w opublikowanym w poniedziałkowym "Financial Timesie" wywiadzie, że chce, by amerykański serwis Airbnb płacił podatki od uzyskiwanych w Polsce dochodów.

Tagi: Podatki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatek cukrowy. Dziewięć organizacji rolniczych napisało sprzeciw

Dziewięć organizacji rolniczych skierowało do resortów zdrowia i rolnictwa pismo, w którym sprzeciwiają się wprowadzeniu nowej opłaty - podatku cukrowego od napojów. Zdaniem branży, "nowa danina jest szkodliwa dla sadowników, producentów oraz samych konsumentów". Branża obawia się spadku zapotrzebowania na polskie owoce i warzywa o ok. 95 tys. ton rocznie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy podatek od cukru będzie zdrowy i kto za to zapłaci

#zrodlo
Prawdopodobnie dojdzie do zmian w ustawie wprowadzającej opłaty za napoje słodzone, tzw. małpki i reklamy suplementów diety. Niższa wysokość opłaty od producentów napojów zmniejszy wpływy do budżetu państwa o ok. 40 proc., a więc o prawie 1 mld zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w ordynacji podatkowej. Tabelaryczna ściągawka na 2020 rok

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200) - tabelaryczna ściągawka na 2020 rok.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zasady rozliczania kryptowalut w 2020 roku

W orzecznictwie sądów administracyjnych kryptowalutę uważa się za prawo majątkowe, co ma fundamentalne znaczenie dla zakwalifikowania transakcji obrotu kryptowalutami jako umowy sprzedaży i zamiany praw majątkowych, a co za tym idzie – opodatkowania transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tagi: Podatki, Umowy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

MF chce zmienić podejście do podatników i zapowiada wdrożenie Twój e-US

Ministerstwo Finansów planuje zmianę podejścia urzędników resortu, w tym pracowników urzędów skarbowych do podatnika i planuje także wdrożenie Twój e-US, który ma pozwolić na kompleksową obsługę podatnika online, zapowiedzieli przedstawiciele resortu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W podatkach rządzi wielki chaos. Wszyscy pogubili się w nowych przepisach

Wszystkim wszystko się już miesza: kiedy wystawiać paragon z NIP, kiedy fakturę, kiedy ma zastosowanie limit 15 tys. zł, kiedy płacić na rachunek bankowy z tzw. białej listy? Limit 15 tys. zł nie ma nic wspólnego z białą listą, a rachunki na niej z bankowymi kontami podmiotów zwolnionych z VAT. Ale podatnicy i księgowi to mylą, bo gubią się w nowych przepisach.

Tagi: Podatki, VAT, PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Następcy zmarłego biznesmena nie muszą płacić VAT od towarów i majątku firmowego

Nie trzeba płacić VAT od towarów i majątku firmowego pozostawionego przez zmarłego przedsiębiorcę, jeżeli spadkobiercy kontynuują jego biznes – orzekł WSA w Warszawie w precedensowym wyroku z 2 stycznia 2020 r. Tym samym uchylił krzywdzące stanowisko fiskusa.

Tagi: VAT, Fiskus, USA, Biznes
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w podatkach w 2020: CIT i PIT

Zmieniona skala podatkowa, zwolnienie z PIT dla marynarzy, limit sprzedaży uprawniający do statusu małego podatnika, sankcje za przelew na niewłaściwy rachunek lub bez split paymentu – m.in. na te zmiany muszą zwrócić uwagę podatnicy i księgowi.

Tagi: Podatki, CIT, PIT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w VAT: Rachunek VAT 2020

Cechą charakterystyczną rachunku VAT jest możliwość uznawania i obciążania go wyłącznie kwotami wskazanymi w przepisach art. 62b Prawa bankowego (przepisy te są odpowiednio stosowane do rachunków VAT prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe). Uznawanie rachunków VAT i obciążanie ich innymi kwotami niż wskazane w tych przepisach jest niedopuszczalne.

Tagi: VAT, PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak przygotować się do kontroli cen transferowych

#zrodlo
Przedstawiamy, jak krok po kroku podatnik powinien przygotować się do kontroli przeprowadzanych przez niego transakcji czy innych zdarzeń z udziałem podmiotów powiązanych.

Tagi: Podatki, Ceneo
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Bony, talony, karty... Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe

Świadczenia dodatkowe w przepisach wewnątrzzakładowych Do popularnych świadczeń dodatkowych przyznawanych przez pracodawców należą, oprócz wypłat pieniężnych, benefity pozawynagrodzeniowe. Ich katalog jest w zasadzie nieograniczony. Często są to karty przedpłacone, karty uprawniające do skorzystania z konkretnych usług, a także bony, talony czy kupony. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się benefity stanowiące pomoc socjalną, wkłady pracodawców w systemy dobrowolnego oszczędzania (pracownicze programy emerytalne, pracownicze plany kapitałowe) czy akcje pracownicze. Źródłem ich finansowania są najczęściej środki obrotowe, ale może to też być zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podwójne opodatkowanie: Który kraj pobiera podatek od przedsiębiorcy działającego w dwóch państwach

Który kraj ma pobrać podatek od przedsiębiorcy działającego w dwóch państwach w sytuacji, gdy oba chcą daniny? Rozstrzygnięcie sporu o to ma być łatwiejsze dzięki uporządkowaniu procedur, jakie przewiduje ustawa z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów zbiorowych dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz.U. poz. 2200).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama

Polecamy
Polskie firmy nie mogą zmarnować swojej szansy. Cyfrowa chmura przyniesie nową jakość pracy i usług

- Polskie firmy omija szansa na szybką i zdecydowanie tańszą rewolucję cyfrową - mówi w rozmowie z money.pl Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej. W Polsce wciąż niewiele przedsiębiorstw korzysta z chmurowych rozwiązań, które pozwalają zdecydowanie szybciej wdrażać nowe rozwiązania i usługi. - W Europie Zachodniej wskaźniki wykorzystania usług chmurowych są kilkukrotnie wyższe - przekonuje Potoczek. I właśnie dlatego bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju stworzyły krajową spółkę, operatora chmury. Ma za zadanie dostarczać usługi dla IT. W ostatnich tygodniach spółka rozpoczęła współpracę z amerykańskim gigantem Google. O szczegółach tej współpracy, ofercie Operatora Chmury Krajowej oraz zyskach dla przedsiębiorców Michał Potoczek tłumaczył podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Więcej w materiale wideo.

Źródło: www.money.pl

reklama

Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami